Web 3.0 (World Wide Web); tabi bu aslında internet sitelerinin www. İle başlayan kısmı. Ama şuan herkesin dilindeki bu Web 3.0 bize ne fayda sağlayacak veya ondan korkmamız mı gerekiyor?

Tabi ki ondan korkmuyorum! Neden mi? Çünkü daha önceki hallerini biliyorum. Hepimiz aslında daha önceki halini biliyoruz. Yani 1.0 ve 2.0 sürümlerini. Şimdi bu yeni halinde bize yapay zeka dediğimiz, hayatımızın birçok alanında kullandığımız teknoloji eklenecek o kadar.

Web 3.0’ ı en sade şekliyle blokzincir+sanal gerçeklik+nesnelerin interneti(Iot-internet of things) 3’lüsü diyebiliriz. Blokzincir, kripto paralarla zaten sık sık duyuyor ve kullanıyoruz. Sanal gerçeklik, VR gözlükler ve oyun konsolları ile hayatımıza girdi. 3D ile başlayıp 9D ye kadar sinema salonları bile kuruldu. Şimdi nesnelerin interneti üzerine birkaç şey söyleyelim. Aslında o da hayatımızda fakat her zamanki gibi isminin garipliği korku yaratıyor. Şimdi kolunuzda ki akıllı saat bunun en güzel örneği desem daha anlaşılabilir hale geldim mi? Bu teknolojide kararlarınızı daha hızlı vermenizi sağlayan değerli bilgiler sunan, verileri izleyen, toplayan, değiştiren ve analiz eden sistemler oluşturuluyor ve  iletişim teknolojileri yoluyla birbirine bağlanan bir cihaz ağları ortaya çıkıyor. Web 3.0 bu 3 önemli teknolojiyi birleştirerek, bilgisayar yada mobil cihazlarınızda bilgi arayışı veya uygulama kullanma alanlarınızı filtreleyerek sizin için daha özel hale getiriyor.

Bildiğiniz üzere daha önce Metaverse konusunu ele almıştık ve paylaşımımızdan kısa süre sonra proje tabanları Metaverse bağlı olan kripto paralarda yükseliş görmüştük. Bu oluşumda rol alması muhtemel şirket ve projeleri aşağıda yer almaktadır.

LINK-FIL-THETA-HNT-GRT-STX-SC gibi coinler çıkmaktadır. Tek cümle ile proje isimlerinden bahsetmek gerekirse;

CHANLINK          Blokzincir İle Gerçek Dünya Arasında Bağlantı
FILE                       Bulut Depolama
THETA                  Video İzleme
HELLIUM             İntenet Ağı
THE GRAPHT      Sunucusuz Çalışma
STACKS                 Uygulama Üzerine Extra Uygulama Yapılabilir.
SIA                          Bulut Depolama