Stabil coinler adında da anlaşılacağı gibi sabitlenmiş fiyat para birimleridir. Bu coinler itibari para birimlerine endekslenmişlerdir. Stabil olmalarından dolayı 7/24 para transferlerinde, kripto borsalarında alım-satım gibi işlemleri hızlı ve daha düşük maliyetle gerçekleştirmemizi sağlarlar. Bu coinler ani düşüşlerde yatırımımızı korumak için sığınacağımız bir liman olurlar. İtibari para birimleri ile kripto paralar arasında bir köprü görevi icra etmektedirler.

Bu coinler 1 Amerikan Dolarına sabitlenmiş olup adından en çok söz edilen stabil coinler USDT, USDC ve BUSD’ tır. Stabil coinleri üreten şirketler, banka rezervlerinde piyasada kullanılan kripto paraları kadar dolar saklamaktadırlar.

  • USDT yani Tether olarak adlandırdığımız, Hong Kong merkezli Tether Şirketi tarafından piyasaya sürülen kripto paradır. Şu an bildiğimiz kripto piyasasın da en çok hacmi olan stabil coindir.
  • USDC yani USD olarak bildiğimiz coin ise Centre firması tarafından üretilen kripto paradır.
  • BUSD ise Binance tarafından üretilen kripto paradır.
  • TUSD tamamen Amerikan doları tarafından desteklenen True USD adı verilen kripto paradır.
  • DAI koini MakerDAO üyeleri tarafından oluşturulan kripto paradır.
  • PAX stabil koini Paxos Şirketi tarafından piyasaya sürülmüş olup; kripto para birimleri haricinde emtia için bile kullanılabilir.

Bu coinleri üreten şirketler, coinlerin 1 dolara eşit karşılığı olduğunu belirtseler de kullanıcılar bunların karşılığında sunulan rezervleri görememektedir. Kullanıcılar tarafından bu coinler  dolar gibi gözükse de bunların 1 Amerikan Doları olmadığını unutmamak gerekir.