Sanal paralar dijital paradırlar. Ancak sanal paraların  dijital paralardan en büyük farkı temsil ettikleri bir fiziksel gerçeklik yoktur. Sanal paranın tanımı üzerinde literatürde birçok belirsizlik vardır. Avrupa Merkez Bankası‘nın 2012’de yaptığı tanıma göre sanal para; “genellikle geliştiricileri tarafından kontrol edilen, sınırlı sanal grup üyeleri tarafından benimsenip kullanılan, düzenlenmemiş dijital paradır”.

2014’te Avrupa Bankacılık Otoritesi’nin tanımına göre sanal para; “Bir merkez bankası veya kamu otoritesi tarafından ihraç edilmediği halde, doğal olarak veya yasal kişiler tarafından ödeme, transfer, saklama ve elektronik transfer şekli için kabul gören, karşılığının olması da şart olmayan değerin dijital temsilidir”.

Yine Avrupa Merkez Bankası’nın Şubat 2015’te revize ettiği tanıma göre ise sanal para, “Herhangi bir merkez bankası, kredi kuruluşu veya e-para kuruluşu tarafından ihraç edilmediği halde, bazı durumlarda paranın yerine kullanılabilen bir değerin dijital temsilidir”.

Amerikan Hazine Bakanlığı’na göre ise sanal para; “Gerçek paranın tüm özelliklerini taşımadığı halde, bazı ortamlarda para gibi kullanılabilen değişim medyasıdır”.

 

 

1 Yorum.

Yorumlar kapatıldı.