Metaverse, fiziksel gerçeklikle arttırılmış sanal gerçekliği ortaya çıkaran online dünya anlamına gelmektedir. Sanal, online veya meta gibi birçok elle tutulamayan veya gözle görülemeyen kelimelerle artık hayatımızı sürdürüyoruz. Ama kim derdi , 2000 li yılların başındaki banka kuyruklarından bugün evimizde 1 dakikamızı ayırarak bütün kira, fatura veya aidat gibi borçlarımızı ödeyebileceğimizi. İşte Milenyum çağı başladı dediler 2000 yılında; siz mobil internetinizle cep telefonu üzerinden ödemelerinizi yaptığınız anda online dünyaya geçiş yaptınız. Evet henüz emekliyorsunuz daha, fakat bilgisayar oyunları, VR gözlük deneyimleri veya bi X-Box oyunu gibi sanal dünyaya girdiyseniz yürümeye başlıyorsunuz demektir. Kısacası sanal gerçeklik veya online gibi sözcüklerden ve hatta merkeziyetsiz gibi ifadelerden korkmanıza gerek yok. O kelimelerle ifade edilen terimler, cep telefonu gibi hayatınızı kolaylaştırmak için geliştirilmektedirler.

Şimdi gelelim Metaverse’e. Bu sanal dünya olarak adlandırılan yeni projede kişiler VR gözlük gibi araçlar kullanarak yeni bir evrene adım atacaklar. Tabi VR gözlük derken daha farklı geliştirilen bağlantı araçlarıda olacak. Anlamanız açısından kolay olması için belirttim. Bu evrende size vaat edilen, sanal bir kafede veya sanal bir müzayedede bir NFT sanat eseri satıyor olmanız veya şirketinizin sanal ofisinde uzaktaki bir meslektaşınızla toplantı yapacak olmanız. Birçok büyük oyun firması ve yazılım şirketi bu sanal evreni desteklemekte. Facebook yıllık 5 milyar dolarlık bir bütçe ayırmayı planlıyor. Epic Games de Fortnite’ı bu dünyaya adapte etmeye hazırlanıyor. Bu platform, bağımsız bir dijital uzay olarak adlandırılıyor. Bu sanal dünyadaki dijital değerleri yönetmek için kriptografik protokoller ortaya çıkacaktır. Polygon Network, uygun fiyatlı ve hızlı işlemlere izin veren bir ağ görevi görecektir.

Bu arada bir önceki yazımızda kripto dünyasına yatırım yaparken iyi projeleri araştırmamız gerektiğinden bahsetmiştik, işte bu Polygon Ağı bunlardan bir tanesi.

3 Yorum.

Yorumlar kapatıldı.