IEA, küresel petrol talep öngörüsünü yukarı yönlü revize etti.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) 2021 yılı Aralık ayına ilişkin ‘Petrol Piyasası Raporu’na göre, COVID-19’un Omicron varyantının vaka sayılarını artırmasına rağmen 2021’in son çeyreğinde petrol talebi günlük 1 milyon 100 bin varil artarak 99 milyon varile ulaştı.

Bu yılın ilk çeyreğinde ise hem uzaktan çalışma ve hava ulaşımındaki azalış nedeniyle hem de mevsimsel olarak talebin düşmesi bekleniyor. Ancak hükümetlerin salgına yönelik sert önlemler almaması nedeniyle Ajans, küresel petrol talebindeki artış öngörüsünü 2021 ve 2022 için bir önceki rapora göre 200 bin varil artırdı.

Petrol talebinde bu yıl günlük 37 milyon 163 bin varille Asya Pasifik Bölgesi’nin başı çekmesi beklenirken, bu bölgeyi 31 milyon 48 bin varille Amerika ve 14 milyon 363 bin varille Avrupa’nın izleyeceği tahmin ediliyor.

Petrol arzı aralıkta artış gösterdi.

Bazı ülkelerin üretimlerinde rekor beklentisi

Rapora göre ayrıca, küresel petrol arzı geçen yıl bir önceki yıla kıyasla 1 milyon 500 bin varil artarak 95 milyon 290 bin varil olurken, bu yıl ise 101 milyon 500 bin varile ulaşacağı tahmin ediliyor.

OPEC+ grubunun üretim kesintilerini tamamıyla gevşetmesi durumunda, bu yıl küresel petrol arzının günlük 6 milyon 200 bin varil artacağı, OPEC+ grubunun petrol arzının 4 milyon 400 bin varil ve OPEC dışı ülkelerin petrol arzının ise günlük 1 milyon 800 bin varil artabileceği tahmin ediliyor.

Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden ABD, Suudi Arabistan ve Rusya’nın bu yıl üretimde yıllık rekorlar kırması beklenirken, Kanada ve Brezilya’nın da üretimde en yüksek rakamlara ulaşmayı hedeflediği belirtiliyor.

Geçen yıl yaşanan 1 milyon 500 bin varillik artışın öncelikle OPEC+ kesintilerinden muaf olan Libya kaynaklı olduğu, Libya’yı ise İran’ın takip ettiği kaydediliyor.

Nijerya, İngiltere ve Angola ise geçen yıl üretimde en büyük düşüşü kaydeden üç ülke olurken, söz konusu ülkelerin üretimlerinin bu yıl dengeye kavuşacağı tahmin ediliyor.

IEA – International Energy Agency