Gümüş fiyatlarındaki düşüş aylık bazda %9’u aştı.

Yatırımcıların ilgisini çekmeyi başaran gümüş, bugün %3,2 gerileyerek 21.64 dolara geriledi. Bu seviye  Eylül 2020 den sonra en düşük seviye oldu.

Şubat 2021 ayında Reddit hareketiyle 30.0 doları gören gümüş fiyatı, Mart ayında 23.75 dolara geriledi. Ardından yılın ilk yarısında yeniden 28.75 dolara yükseldi. Ancak bu yükseliş Haziran itibarıyla yönünü aşağı çevirdi ve gümüş fiyatlarındaki düşüş Ağustos ayında 22.10 dolar ile derinleşti. Eylül ayında bu seviye 21.64 ile son bir yılın en düşüğü olarak derinleşmeye devam etti.

Gümüş fiyatlarındaki düşüşte hem dolardaki yükseliş hem emtia grubundaki fiyatlama hem de Çin’de üretime ara verilmesi en büyük etkenler oldu. Aylık bazda son 4 ayı düşüşle geçiren gümüşün sene başı itibarıyla kaybı da %17’yi aştı.

Gümüş gram da geride bıraktığımız Eylül ayında %3 düştü ve fiyat bugün 6.1780’e geriledi.

Dünyada en büyük saf gümüş yatakları Atina ve Nevada’da bulunmaktadır. Ülkemizde ise Amasya, Balıkesir, Antalya, Bursa, Niğde, İzmir ve Elazığ’da gümüş çıkarılmaktadır.

Gümüş genel olarak;

  • fotoğraf endüstrisi
  • elektronik parçalar
  • bozuk para üretimi
  • süs eşyası ve takılar
  • alaşımlar
  • ve dişçilik endüstrisinde kullanılır.Ayrıca yapay yağmur yağdırmak için yağmur bombası yapımında (gümüş iyodür), ayna sırlarının yapımında, pil yapımında ve bilgisayar röle kontaklarında kullanılmaktadır.

Simgesi Ag olan gümüş, parlak, beyaz ve değerli bir metalik elementtir. Atomik ağırlığı 107,87 gram, atom numarası 47’dir. Ergime noktası 961,9 °C, kaynama sıcaklığı 1950 °C, özgül ağırlığı ise 10,5 g/cm³ ve +1 değerliğe sahiptir.