3.çeyreğin bitişi ile beraber Ekim ayına girmiş bulunuyoruz. Gectiğimiz çeyrekte dikkat çeken ilk sektör ulaştırma. Rusya’da ilan edilen seferberlik kapsamında gerek direk uçuşlar gerek dolaylı uçuşlarla ulaştırma endeksi yeni zirvelere doğru yol alıyor. Aynı şekilde turizim sektörü de bu durumdan bu kış ciddi fayda göreceğe benziyor.

Avrupa birliğinde yaşanan durgunluk bu kış Türkiye’de de etkisini göstermeye başlıyor. Bu kapsamda sadece Avrupa değil aynı şekilde Asya ve dünyanın diğer kıtalarına da ihracat yapan şirketlere yatırım yapmak daha mantıklı olabilir.

2023 seçimleri öncesi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hükümet güçlü borsa ile seçime girmek isteyecektir. Bu öngörü ışığında uzun zamandır borsada olan yatırımcıların bence arkasına yaslanıp anın tadını çıkarma zamanı olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin bölgesel olarak Yunanistan hariç tüm ülkeler ile temasları gerçekten çok önemli hale geldi. Libya ile yapılan hidrokarbon arama mutabakatı gerçekten çok önemli.

Bunun yanında yapılan not indirimleri de artık önemsiz hale geldi. Tüm yatırımcılar not olarak artık dibi gördüğümüzü bundan sonra yabancı ile yukarı sert yükselişi bekliyor. Ama bu tabiki böyle olmayacak. Mutlaka yatırımcıları silkelemek isteyeceklerdir. Bu kapsamda siz değerli yatırımcılara şu tavsiyeyi verebiliriz. Az ama öz kazanacak şekilde bist100 hisselerinin dışına çıkmadan hareket etmenizde fayda görüyoruz.

Hisse seçimlerinizde sektör seçimlerinizi doğru yaptığınız sürece rüzgarı arkanızda hissedeceksiniz. Önümüzdeki sürecin sektörleri yenilenebilir enerji, gıda, perakende, kimya, ulaştırma olarak sıralayabiliriz.