Amerikan Merkez Bankası Fed, küresel piyasaların odaklandığı faiz kararını açıkladı.

Fed, politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit tuttu. Anketlere katılan ekonomistlerin beklentisi faizin bu aralıkta sabit bırakılacağı yönündeydi.

Toplantı öncesinde ekonomistlerin en çok odaklandığı konu ekonomik öngörüler, noktasal grafik ve varlık alımlarına yönelik sinyaller olmuştu.

Basın toplantısının gündemi

Powell’ın toplantı sonrası yapacağı basın açıklamasında FOMC’nin varlık alımlarının azaltılmasını görüştüğünü söylemesi ve Başkan’ın açıklamalarının komitenin 2-3 Kasım’daki bir sonraki toplantıda harekete geçebileceği izlenimi yaratması öngörülüyor.

Powell’ın öte yandan son verilerin ardından enflasyon üzerinde durması ve son tüketici anketlerindeki güçlenmeleri işaret ederek Amerikalıların beklentilerinin değişip değişmediğine ilişkin değerlendirmelerde bulunması bekleniyor.

Öte yandan Başkan muhtemelen artan konut fiyatlarından ve hisse senetlerine küresel bazda satış getiren Çin’deki gayrimenkul sektörü krizinden kaynaklanan tehditlere ilişkin soruları da yanıtlayacak.

İki Fed başkanının hisse senedi işlemlerine ilişkin son açıklamaları da muhtemelen Fed politikalarına ilişkin bir inceleme duyuran Powell’a sorulacak.

Noktasal grafikte 2022’de faiz artışı bekleyen yetkili sayısı arttı

Fed’in faiz kararıyla birlikte ekonomik öngörüler ve faiz beklenti patikasını ortaya koyan noktasal grafikte yayımlandı.

Buna göre 9 yetkili 2022 yılı için faiz artışı öngörüsünde bulundu. Haziran ayında yayımlanan noktasal grafikte 7 yetkili faiz artışı öngörüsünde bulunmuştu.

Son noktasal grafiğe göre 2023’te faiz artışı bekleyen yetkililerin sayısı ise 17 oldu. Sadece bir üye 2023’te faizlerin sabit kalacağını öngördü.

1 Yorum.

Yorumlar kapatıldı.