Bitcoin ve kripto para fiyatları ağustos ayının ilk günlerinde yükseliş göstermesinin ardından, geçtiğimiz hafta yatay bir seyir izledi. Buna rağmen bankacılar, kripto paralara yönelik “sismik” bir finansal geçiş olacağını öngörüyor. Bitcoin fiyatı 50 bin dolar üzerinde tutunamadı ve 45 bin dolara geriledi. Piyasa değeri açısından ikinci en büyük kripto para Ethereum da düşüş gösterdi ve geçtiğimiz hafta 3 bin dolara geriledi.

Kripto yatırımcıları piyasaların yönü konusunda bilgi arayışında. Finansal danışmanlık grubu deVere Ethereum’un geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Bitcoin’den daha yüksek performans göstereceğini söyledi. Şirket aynı zamanda Cardano’nun (ADA) eylül ayı için hedef fiyatı 3 dolar olarak belirledi. Bu rakam ise kripto paranın mevcut fiyatından %16’lık bir yükselişe işaret ediyor. Forbes’un haberine göre deVere CEO’su Nigel Green “Cardano şimdi Bitcoin ve Ethereum’un hemen ardından geliyor” dedi.

Açıklamasının devamında, “Cardano’nun fiyatının gelecek ay tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkacağını ve 3 doların üzerine yükseleceğini düşünüyorum” ifadesini kullandı. Green Cardano’nun fiyatını yükselten “üç temel unsur” olduğunu söyledi. Bunlardan birincisi kripto para piyasasının genelinde görülen ralli. Dahası eylül ayında uzun süredir beklenen bir güncelleme gerçekleşecek ve bu güncellemeyle birlikte Cardano blockchain’i üzerinde, tıpkı Ethereum’da olduğu gibi akıllı kontratların gerçekleştirilmesine imkan tanıyacak.

Üçüncüsü, Cardano’nun Bitcoin ve yoğun enerji kullanımıyla bilinen diğer kripto paraların aksine yeşil enerji özelliğiyle dikkat çekiyor olması. Bu ayın ilk günlerinde Green toplamda 365 milyar dolarlık piyasa değerine sahip Ethereum’un zaman içinde Bitcoin’in piyasa değerinin üzerine çıkacağını söylemişti. Bitcoin’in piyasa değeri şimdi Ethereum’un piyasa değerinin neredeyse iki katından fazla olan 900 milyar dolar seviyesinde.

Ethereum’un “yüksek derecede gerçek kullanım potansiyeline” ve “yatırımcıların ETH 2,0’ın oyun değiştirici olacağına yönelik inancına” dikkat çekti. borsagundem.com‘un derlediği bilgilere göre Ethereum’da uzun süredir beklenen güncellemenin gerçekleşmesiyle, kripto paranın blockchain’i çok daha sürdürülebilir ve güvenli olacak. Geçtiğimiz yıl başlayan bu güncellemenin ise 2022 yılının ortalarına kadar tamamlanması beklenmiyor.

Green, “Ethereum Bitcoin’den çok daha fazla kullanım alanına sahip ve rakibi karşısında çok daha büyük teknolojik avantajları var. Sonuç olarak bu Ethereum’un değerinin Bitcoin’i geride bırakacağı anlamına geliyor” dedi ve Ethereum’un Bitcoin’i önümüzdeki beş yıl içinde alt etme ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etti. Bitcoin ve kripto piyasası gözlemcileri, yakın zamanda gerçekleşen bir dizi olumlu gelişme nedeniyle Bitcoin fiyatına yönelik iyimserliklerini sürdürüyor.

FxPro Finansal Analisti Alex Kuptsikevch, “haziran ayında Bitcoin fiyatının kısa bir süreliğine 30 bin doların altına düşmesinin ardından %72 yükseliş görüldü” dedi. Açıklamasının devamında “bu nedenle bir düzeltme geri çekilmesi kısa vadeli aşırı yükselişleri telafi ediyor” ifadesini kullandı.

Kuptsikevch Çin’in kripto para madencileri üzerinde uyguladığı baskıların ardından Bitcoin’in madencilik ağında toparlanma görüldüğünün altını çizdi ve aynı zamanda bankacılık devi Citigroup’un Bitcoin vadelilerine odaklanan bir yatırım platformu kurmak için düzenleyicilerden onay beklediğine dikkat çekti. Kuptsikevch, “42 bin dolar ila 44 bin dolar arasında daha fazla geri çekilme, piyasaların olağan hareketleri dahilinde. Ancak daha derin bir düşüşle birlikte daha olumsuz bir senaryo ortaya çıkabilir” dedi.