NAKLİYE ŞOFÖRÜ EKSİKLİĞİ YAŞANIYOR.

Ülkede mevcut nakliye aracı sürücüsü sayısının ihtiyaç duyulan rakamın 100 bin altında bulunduğu ifade ediliyor.

İngiltere’nin AB’den ayrılması, maaş bordrolarındaki bazı değişiklikler, soförlerin emekli olması veya başka sektörleri seçmesi sonucunda akaryakıt nakliye araçlarının ulaşımında sıkıntılar yaşanmakta olup halkın benzin istasyonlarına akın etmesine sebep oldu.

Diğer yandan, İngiltere Petrol ve Doğal Gazı verilerine göre, İngiltere’de toptan doğal gaz fiyatları sene başından bu yana bu yana % 250, ağustostan bu yana ise %70 artış kaydetti.

İTALYA HAFTAYA ZAMLARLA UYANDI.

İtalya’da elektrik üretiminde maliyet artışları sebebiyle halkının kullandığı elektriğe % 29,8, doğal gaza % 14,4 zam yapıldı.

1 Ekimden geçerli olarak uygulanacak zamlara ilişkin hükümetten açıklama geldi. Hükümetin acil müdahalesinin zam oranının daha da yüksek olmasını önlediği belirtilen açıklamada, böylece 29 milyon aile ve 6 milyon KOBİ’nin söz konusu fiyat artışlarından daha az etkilenmesinin sağlandığı savunuldu.

AVRUPA’DA DOĞALGAZ FİYATLARI YENİ ZİRVELERİ TEST EDİYOR.

Avrupa’da doğalgaz fiyatları, tedarikte yaşanan sıkıntılar ve alternatif kaynakların elektrik üretiminde yetersiz kalması sebebiyle rekor kırmaya devam ediyor.

 

GÜBRE FİYATLARINDA BEKLENMEDİK ARTIŞ

Gübre fabrikalarının pandemi esnasında talepteki azalma ile fabrikalarını bakıma almaları ve buna mukabil pandemi sonrası arz patlaması piyasalarda gübre sıkıntısına sebep oldu. Çiftçilerin gübre konusunda yaşadıkları sıkıntının ileride gıda fiyatlarına enflasyon olarak yansıması bekleniyor.

Öte yandan fabrikaların enerji maliyetlerindeki yükseliş yeşil enerjiyi gündeme getirdi. Ancak İngiltere ve çevre ülkelerde rüzgar konusunda yaşanan sıkıntı santrallerin çok az miktarda elektrik üretmesine sebep oldu.  Üretim açığının kömür ve doğalgaz ile doldurulmaya çalışılması sonucu enerji fiyatlarında yukarı yönlü harekete sebep oldu.

Sonuç olarak pandemi den çıkmaya hazırlanan dünyada dengelerin iyice bozulması sonucu gıda, emtia ve enerji gibi sektörlerde olağanüstü fiyatlamaları beraberinde getiriyor. En ufak bir belirsizlik ve arz konusunda yaşanan sıkıntı beraberinde başka sorunları da getiriyor.