Ard Bilişim’den Yatırımcılarını Şok Eden Karar

Ard Bilişim 7 Şubat 2022 Pazartesi akşamı yaptığı KAP açıklamasında %194 oranında bedelli sermaye artırımı yapmak için SPK’ya başvuru yaptığını bildirdi.

İki yıl önce halka arz olan Ard Bilişim geçen yıl Aralık ayında %612 oranında bedelsiz sermaye artırımı yapan ve 0,0017 ₺ temettü ödemesi yapmıştı. Ard Bilişim bedelli sermaye artırımı başvurusu yatırımcıları tarafından tepkiyle karşılandı.

Gelen tepkiler üzerine Ard Bilişim Yönetim Kurulu Başkanı Arda ÖDEMİŞ bugün Bloomberg HT canlı yayınına katılarak açıklamalarda bulundu.

Ard Bilişim Yönetim Kurulu Başkanı  Arda ÖDEMİŞ; Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bugüne kadar yapmış olduğumuz tüm çalışmalar, kararlar aslında şirketimizin daha büyümesi ve daha büyük yatırımlar yaparak gelecekte daha iyi bir noktaya gelmesi için burada da daha önce kazanmış olduğumuz gerek finansallarla gerek toplamış olduğumuz fonlarla zaten yaptığımız yatırımlar yerini fazlasıyla buldu. Ve aynı şekilde de devam ediyor. Bu noktada yönetim kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda aslında 2022 yılında yapmayı düşündüğümüz ve hedeflediğimiz birçok yatırımın finansman ihtiyacı için bu çalışmayı başlattık. Çünkü borçluluğumuz yok karlılığımız yüksek, kasada ciddi bir nakitimiz var ancak bunlar zaten süreklilik devam ettiren ve yaptığımız yatırımların karşılığına anca denk geliyor. Biz artık bu zamana kadar her dönem sizlerin de gördüğü gibi onlarca kat yüzlerce kat büyüyoruz. Çok daha fazla büyümek daha fazla yatırım yapmak ve şirketimizi sadece Türkiye’de değil dünya nezdinde de hatrı sayılır bir noktaya getirmek için uğraşıyoruz. Bu anlamda da buradan beklediğimiz fonu aslında biz sizlere de kamuoyunada açıkladığımız üzere finansal teknoloji yatırımları işte yeni Ar-ge merkezlerinin oluşturulması ve geçen dönem aslında almayı planladığımız şirket satın alma yatırımları gibi birçok alanda kullanmayı hedefliyoruz. Geçen yılın sonunda yapmış olduğumuz bir alım var bir önceki fonla ilgili ancak önümüzdeki süreçlerde almayı düşündüğümüz ve yaptırım yapmayı düşündüğümüz firmaların zaten dolar bazlı olarak da değerlerine baktığınızda bugün oyun firmaları milyar dolarlara satılıyor. Doğal olarak da bunlar ya da metaverse firmaları şu an çok yüksek rakamlar konuşuluyor. Bunlara yatırım yapmayı düşündüğünüz anda artık 10 milyarlarca dolarlar konuşuluyor. Bizlerde bu sektöre girebilmemiz bu geniş yeni nesil teknolojilerde yer alabilmemiz için gerek istihdam noktasında gerek firmalara yatırım yapma firma satın alma noktasında ciddi bir nakite ihtiyacımız doğuyor. Mevcut gelen karlılıklarımız sonuç olarak 1 yıl içerisinde bizim mevcuttaki büyümemizi destekleyecek mevcut işlerimizi yapacak finansallar bunları zaten sağlıyoruz ve sağlamaya da devam edeceğiz önümüzdeki süreçlerde de çok ciddi yatırımlarla büyümeyi sağlamayı hedefliyoruz. Ancak dediğim gibi daha büyük finansal ihtiyaçla 2022 yılını gerçekten ismimizden söz ettiren çok ciddi firmalar arasında sağlamak ve o noktaya getirmek için uğraşıyoruz.

28 Ocak’ta yapılan şirket genel kurulunda konuyla ilgili neden bilgi verilmediği eleştirilerine de ve oluşan yatırımcı güvenini nasıl telafi etmeyi nasıl değiştirecekleri konusuna da değinen Ödemiş,

Aslında biz bu zamana kadar yaptığımız yatırımların içerisinde hep yatırımcımıza güven telkin ettik ve açıkladığımız bilançolarda da bunu gösterdiğimizi düşünüyorum. Ve her yıl katlayarak büyüyen bilanço sunuyoruz. Ben açık konuşmak gerekirse ben yatırımcımızın bu kadar olumsuz tepki vereceğini beklemiyordum. Biz yönetim kurulu olarak da şok olduk. İyi bir şey yapmaya çalışıyoruz. Şirketi daha büyütmeye çalışıyoruz. Bu yaptığımız yatırımlarla belki milyar dolarlık bir şirket haline getirmeye çalışıyoruz ancak böyle bir finansman ihtiyacından dolayı böyle bir tepkinin alınması ve yatırımcının güveninin terse dönmesi gibi bir durumun oluşması bizi son derece üzdü. Açıkçası beklemediğimiz bir tabloydu. Yatırımcıların güveninin tekrar güvenini toplam noktasında ben 2022’nin bizim yılımız olacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Ard Bilişim Bedelli Sermaye Artırımından Elde Edilecek Fonun Kullanım Yerlerine İlişkin Rapor

ARD Fonun Kullan_m Yerlerine _li_kin Rapor