Tüm dünyayı etkileyen küresel COVID-19 salgınının etkilerinden toparlanma ile birlikte talebin yükselmeye devam etmesi uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarını son yılların en yüksek seviyelerine taşımaya devam ediyor.

NYMEX’de Batı Teksas petrolünün varil fiyatı Ekim 2014’ten bu yana görülen en yüksek seviyeye çıkarken, ICE’de Brent petrolünün varil fiyatı da Ekim 2018’den bu yana görülen en yüksek seviyeden işlem görüyor.

NYMEX’de Kasım vadeli Batı Teksas petrolünün varil fiyatı bu sabah 83,73 dolara kadar yükseldi ve şu sıralarda 81,39 dolar seviyesinde.

ICE’de Aralık vadeli Brent petrolü de 86,04 dolar seviyesinin test edilmesinin ardından Cuma gününe göre 0,93 dolar yükseliş ile 854,04 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Analistler, doğal gaz fiyatlarında rekor artış sonrası petrole yönelimin dördüncü çeyrekte ham petrol talebini 450 bin varil/gün artıracağı beklentisini fiyatlara destek verdiğini vurguluyorlar. Brent petrolünde 86 dolar seviyesinin yeniden geçilmesi halinde hareketin 86,65 dolar seviyesinin üzerine kadar devam edebileceğini vurguluyorlar.

Borsamızda ise petrol varil fiyatından olumlu etkilenen hisseleri tespit etmek zor olmasa gerek. 🙂
Diğer yandan petrol fiyatlarının artması petrolü hammadde olarak kullanan lastik vs. sektörleri olumsuz etkiliyor.
Doların da yükselişi ile aynı zamana denk gelmesi ise nakliye fiyatları üzerinden hane halkını derinden etkiliyor. Benzin istasyonlarının iki haneli tabela yaptırıyor haberleri ise araç sahiplerini endişelendiriyor.

TPAO dan ise haberler olumlu

Türkiye Petrolleri AO. (TPAO), Akdeniz’de Türk karasuları içinde altı ayrı paftada petrol arama ruhsatı için Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne (MAPEG) başvuruda bulundu.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ilana göre, TPAO, MAPEG’e Akdeniz’de P30-c, P31-d, P31-c R30-b1 ve b2 R31-a1 ve a2, R31-b1 numaralı paftalarda petrol arama ruhsatı için 13 Ekim’de başvuru yaptı.