10 yıllık yatırım hedefime ve temettü emekliliğine giden yolda ilk olarak 2013 yılında bir arkadaşım vasıtasıyla BES içindeki fon dağılımını hisse senedine çevirmiş ve geçmiş yıllar performansına bakarak mantıklı bir hareket yapmıştım. Çünkü BES üyesi olduğunuz firma sizi genelde likit fona yönlendirip o şekilde bırakıyor, eğer siz bir değişiklik yapmaz ve müşteri temsilcisini arayıp bilgi almazsanız öyle kalıyordu. Hisse senetleri ile ilk tanışmam bu şekilde olmuştu.

Sonrasında thyao, ülker gibi şirketleri alıp güzel karlar yakaladım. Tabii alım yaptığım rakamlar 200 tl, 500 tl idi. Bilmediğimiz bir yatırım ortamında yüklü alım yapabilecek cesaretim yoktu doğal olarak.

Borsa ile tam manasıyla tanışmam ise 2015 Ağustos ayında oldu. Hiçbir şey bilmediğim bu yatırım ortamında twitterda güvenilir insanlara denk gelmem, yatırım hayatına doğru şekilde başlamama vesile oldu, en büyük şansım da bu diyebilirim. O dönem temettü ne demek, temettü hesaba nasıl geçiyor gibi işlemleri öğrenmek için 32 tl’den froto, 2.85 tl’den hekts almıştım. Tabii bu fiyatlar o zamanki fiyatlar. Şu anki maliyetler sıfırlanmıştır bile. Temettü verdiği ilk gün froto hemen ilk işlem günü temettü düşüşünü telafi etmişti. Temettü almış ve üstüne hisseden de kardaydım. Ne kadar mutlu olmuştum anlatamam. Güzel bir kar ile froto’yu sattım, (keşke satmasaydım ama o zaman hiçbir şey bilmiyordum) hekts temettü sonrası primlenmediğinden onu tutmaya karar verdim. Sonrasında şirketi öğrendikçe daha çok sevdim ve eklemeye devam ettim. Yaklaşık 1 yıl sonra hekts de bizi sevindirmeye başladı ve 6 yılı aşkın bir süredir portföyümün gediklisi olmaya devam ediyor.

Eşimin desteği de bu yatırımlarımda çok önemlidir. Bana güvendi ve kendisi de ufak bir araştırma yapıp okumam için bir kitap buldu. Ufuk Özcan’ın yazdığı Borsadan Korkma Borsa Senden Korksun kitabını okudum ve doğru yolda olduğuma kanaat getirdim. Sizlere de tavsiye ederim. Gayet akıcı ve güzel bir anlatım dili var.

2013 yılında evlendiğimden bu yana borsa yatırımına başlayana kadar hiç para biriktiremiyordum. Borsa sayesinde elime 10 tl bile geçse hisse aldığımdan para biriktirmeye başladım. Böle olunca hiç kar etmesem bile en azından para biriktirebiliyorum diye daha çok sevindim. 10 tl ile ne olur ki demeyin ben bunu yaşayarak gördüm. Damlaya damlaya göl oluyor. Hani bazen sigara örneğini görüyoruz ya bazı arkadaşlar bir sigaram var o para ile yatırım mı olur diye serzenişte bulunuyorlar. O yüzden ben onlara asla ve asla hak vermiyorum.

Evet gelelim şimdi altın günü gibi hisse günü yapmamıza🙂
Kendi bireysel portföyüme ek olarak 14 yaşından beri beraber olduğumuz hatta dönem dönem ev arkadaşlığı bile yaptığımız arkadaşlarımla beraber bir şeyler yapmak istedik ve paramız belli bir seviyeye gelene kadar hem değerini korumak hem de artırmak için belirlediğimiz hisselerden her ay düzenli alımlara başladık. Kısa vadeli işlemlerimiz olduğu kadar uzun vadeye yönelik bir portföy oluşturduk. Sonrasında asels, petkm gibi 2 tane sabit hisseye döndük ve aselsan’ın 9 tl’den 45 tl’ye giden hareketinde portföyümüz gayet güzel büyümüştü.(6 tl’miz 18 tl olmuştu) Bazı nedenlerden dolayı portföyü dağıtmak zorunda kaldık ve arkadaşların hesabına virmanladık hisselerimizi. Dağılmasaydık nasıl bir portföyümüz olurdu çok merak ediyorum açıkcası. 2020 yılında tekrardan bir araya gelip yeni bir portföy kurduk ve halen devam ediyoruz. Bu portföy bizim BES’miz gibi, düzenli alımlar yaparak büyütmeye çalışıyoruz.

2015 Ağustos ayında başladığım hisse biriktirme serüvenimde sasa, hekts, egeen gibi kağıtlara ortak olmam 5 yıllık evreyi gayet güzel bir şekilde geçirmemi sağladı. Bir diğer şansım da buydu. Kaliteli olduğu kadar bir hikayesi olan şirketlerin ortağı olmuştum. Çok iyi hatırlıyorum egeen’i 341 tl iken almış ve 180 tl’lere kadar olan düşüşte 1 tane bile olsa alarak sürekli ortalama düşürmüş ve 1 yıldan fazla bir süre zararda beklemiştim. Yanlış zamanda ortak olduğum bir şirketti ama geçmişi ve yapmış olduğu işler bana güven veriyordu. Sonuç olarak ilk zamanlar üzse de şuan ortalamamın 7 katı bir fiyat ile işlem görüyor.
Sasa’da 2.32 tl ortalamam vardı ve onun da sürekli düştüğü bir döneme denk gelmiştim. 1.80 lere kadar geldi 6 ay bekletti ama sonrası malum. Şu an bulunduğum noktaya geldiysem bunu sasa’ya borçluyum. Yapmış olduğum al satlar ile ortalamam eksilere düştü ve yarısını satıp araba almış olduğum halde bile portföyümün en değerli şirketi konumunda bulunmaya devam ediyor.

Yatırıma ilk başladığım zamanlar portföy haliyle çok küçük olduğundan bir karamsarlık olmuyordu desem yalan olur. Kitapta okuduğum örneklerin hayallerine ben de kavuşabilirmiyim diye çokça düşünüyordum. Kendime 10 yıllık bir hedef koydum. Portföyümün ilk 5 yılı benim için gayet güzel geçti ve ikinci 5 yıl için geleceğe umutla bakabildiğim bir örnek oldu. İlk 5 yıllık performansta 2020 yılı benim için önce eşeğimi kaybedip sonradan bulduğum bir yıldı. 🙂
Örnek verecek olursam 50 liram 20 liraya düştü ve 4.5 yıllık bütün emeklerimin heba olduğunu düşünmeye, bir daha eski büyüklüğüne kim bilir ne zaman ulaşacağına dair endişelere kapıldım. Benim en büyük özelliğim yatırım konusunda sabırlı olmamdır aklıma Warren amcanın Hissenizin %50 değer kaybetmesini paniklemeden seyredecek güce sahip degilseniz, hisse senedi piyasasına girmeyin sözü geldi ve ben hisselerimi daha da kötü olur düşüncesiyle satmadan bekledim. Hatta elimdeki çok az nakit ile hisse aldım. Sonrasında ilk şok dalgası atlatıldı ve hisse fiyatları eski yerlerine gelmeye hatta üstüne koymaya başlayınca bir baktım ki portföyüm 150 lira olmuş. Böylelikle bu ortamda elimde hisse olması sayesinde varlıklarımın 20 liradan 7.5 kat artarak 150 liraya ulaştığınıda görmüş oldum. Araba fiyatları sürekli arttığından ve benim de hisselerime kıyamayıp tam 11 yıl boyunca arabasız gezmemin de vermiş olduğu bir özlemle bir çılgınlık yapıp en çok sevdiğim şirketin yarısını satıp 30 liraya arabamı da almış oldum. Çılgınlık dememin nedeni de en güvendiğim, 10 yıl sonra nerde olacak diye hayalini kurduğum hissemi satmam ve ayrıca hisselerimi hiç satmamak sadece biriktirmek üzere kurduğum strateji nedeniyledir. Ama sasa’nın fiyatı da çok kısa sürede muazzam bir yükseliş yapmıştı ve güvendiğim abilerimizin bu konuda yapmış olduğu uyarılar vardı. Sağ olsunlar onların vesilesiyle arabamızı almış olduk. Bu arada sasa da o fiyattan yüzde 35 aşağıda şu an.

Çok şükür belli bir portföy büyüklüğüne ulaştım. Arkadaşlarım, “Finansal özgürsün farkında değilsin,” diyorlar ama tam olarak düşündüğüm 6 haneli temettü gelirine ulaşmama daha çok var. Belki portföy büyüklüğüm belli bir seviyeye geldi ama nerdeyse portföyümün yarısını oluşturan sasa ve hekts düzenli temettü ödemesi yapmıyorlar ve haliyle portföyüme göre temettü gelirim biraz düşük kalıyor. Ama ben portföyümü büyüme ve temettü odaklı kurduğum için bu şekilde yatırıma devam edeceğim. İleride tamamen temettü üzerine bir portföye dönermiyim bilmiyorum ama 5 yılın sonunda her yıl temettünün artarak büyüdüğünü görmek gerçekten çok güzel bir duygu. Aldığınız temettü ile yeni bir şirkette pozisyon açabilmek, potansiyeli daha fazla olan başka bir hisseye ekleme yapabilmek zevk veriyor gerçekten.

Bütün bu hikayede anlatmış olduğum hareketleri çok büyük bir bilgi birikimi ile yapmadım. Twitterda güvendiğim kişileri takip ederek, yazdıkları her şeyi not alarak gerçekleştirdim. Onların bilgi birikimlerinden ders çıkardım. Twitter bu açıdan güzel bir bilgi paylaşım adresi.

Kaliteli ve doğru şirketlere yatırım yaparak, zararda olduğu kadar karda da oturmasını bilirseniz güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Unutmayın sizlerin para için çalıştığı değil, paranın sizin için çalıştığı bir sistem kurmalısınız. Bunun da en güzel yolu hisse senedi yatırımıdır.

İnşallah kendimi ifade edebilmişimdir. Okuyup sizler de bir ders çıkarır ve yatırıma başlayabilirseniz çok mutlu olurum. Keyifle okumanız dileğiyle.

2 Yorum.

 • Hikayenize bayıldım,aynı hiçbir şey bilmeden benim başladığım gibi.
  Oğlumun bir gün anne 500 tl’n var mı dediği,benim de hisse senetlerine karşı kuşkum olduğundan hiç cazip gelmeyen bir yatırım aracı olarak gördüğüm borsa…
  Yeni arzlarla başladım,ilk göz ağrım cante,onu asla satmam.İyi bari dedim borsaya bir şans vereyim,zaten emekliyim ve minicik paralarla başladım.En azından kiracının depozito parasını biriktirsem kardır dedim.
  Aldıklarımı düne kadar hiç satmadım,henüz dört ay oldu başlayalı ve depozito parasını çoktan aştım.Şimdi sağlam,kalıcı,temettü veren,uzun vade kağıtları biriktiriyorum.üç firmanın temettüsünü bile aldım.
  Şunu unutmamak lazım ki; bu tür işlerde yolunuzun doğru kişilerle kesişmesi gerekli ve kendimi çok şanslı hissediyorum size ve ekibinize rastladım.Bazen sessiz kalsam da her paylaşılanı,yazılanı okuyorum.Birçok şey öğrendim.
  Bu iş için,doğru bilgileri paylaşmak adına birçok araştırma yaparak,ciddi emek ve zaman harcıyorsunuz.Sizi her zaman takdir eden,sıkı takipçinizim.
  Yürekten tebrik ve teşekkür ederim.Yolunuz açık,kazancınız bol olsun.

  • Finansçı Baba
   6 Kasım 2021 10:20

   Dediğiniz gibi yatırıma başlarken doğru kişilerle karşılaşmak çok önemli. Ben de bu konuda çok şanslıydım. Sonrasında okuyarak yatırım mantığını kavrayınca çok kolaylaşıyor. Sizin adınıza çok sevindim. Bu yolda uzun yıllar devam etmek ve yatımlarınızın güzel yerlere geldiğini görmek nasip olur inşallah.

Yorumlar kapatıldı.