Şişecam’dan 2.1 milyar liralık düzcam yatırımı

Düzcam alanında birçok ilke imza atan, Türkiye’de ve bölgede düzcam sanayisinin gelişmesine öncülük eden Şişecam, üretim kapasitesi açısından Avrupa’nın lider, dünyanın ise 5.nci büyük düzcam üreticisidir. Şişecam, düzcam faaliyetlerini Mimari Camlar (düzcam, buzlu cam, ayna, lamine cam ve kaplamalı cam), Enerji Camları ve Beyaz Eşya Camları olmak üzere 3 ana iş alanında sürdürmektedir. Düzcam üretimine ilk kez 1961 yılında Kocaeli’ndeki Çayırova Fabrikası’nda başlayan Şişecam, 1981 yılında devreye aldığı Lüleburgaz fabrikası ile Doğu Avrupa, Balkanlar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ekseninde, modern float teknolojisini kullanan ilk şirket olmuştur. TÜRKİYE ŞİŞE ve CAM FABRİKALARI A.Ş. grubuna bağlı Şişecam Düzcam Kırklareli Fabrikası Şubesi mevcutta bulunan kurulu iki hat ile düzcam ve ayna üretimi yapmaktadır. Planlanan üçüncü hat yatırımı ve mevcut TR1 üretim hattının yenilenmesi ile düz cam üretim kapasitesinde artışa gidilecektir.

Bu kapsamda; Kırklareli ili, Lüleburgaz ilçesi, Yeni Mahalle D-100 Karayolu Caddesi No:9 Büyükkarıştıran Organize Sanayii Bölgesi adresinde tapunun F19-A-22-A-2 pafta, 418 ada, 80 ve 81 parsel numaralarında kayıtlı toplam 749.546,96 m2 yüzölçümlü alan üzerinde, mevcut 172.660 m2 kapalı alanda faaliyet gösteren düzcam üretim tesisinde ilave 95.000 m2 kapalı alan inşa edilerek kapasite artışı yapılması planlanmaktadır. Proje kapsamındaki 418 ada, 81 parsel geçmişte lojman olarak kullanılan konutların bulunduğu bölge olup, proje kapsamında depolama alanı olarak kullanılması planlanmaktadır.

Şişecam’ın yeni yatırımı ile ilgili bazı bilgileri yazımızda bulabileceğiniz gibi detayları 9 Eylül 2021 tarihinde yayınlanan ÇED raporunda bulabilirsiniz.

Detaylar için tıklayınız.