Karel, Vahaa Dikey Tarım Çözümleri ve Teknoloji A.Ş. (VAHAA) ile Sözleşme İmzaladı.

  • Karel Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda  (KAP) yapılan açıklamada;

Sözleşme kapsamında VAHAA’nın ürünlerini üretecek ve aynı zamanda VAHAA’ya ArGe desteği vereceğiz. Üreteceğimiz ürünler ev ortamında GDO’suz tohumlarla pestisitsiz bitki hasat edilmesini temin edip sağlıklı beslenmeyi destekleyecektir. Nesnelerin interneti tabanlı tasarlanmış olan bu ürünlerle uzaktan kumandayla kapalı ortamda ışık, su ve besin dengesi kontrollü üretim yapılabilecektir.

Üretimlerine 2022 yılında başlanması planlanmış olan söz konusu ürünlerin satışından 5 yılda 5 milyon dolar civarında bir gelir elde edilmesi öngörülmektedir.

Sözleşme şirketimizin nesnelerin interneti alanındaki yönelimini göstermesi bakımından tarafımızdan açıklanmaya değer bulunmuştur. İfadesine yer verildi.

  • Ek Bültende ise şu hususlara yer verildi;

Çevre dostu yeni nesil tarım teknolojisi:
Türkiye’nin 30’dan fazla ülkeye ürün ve teknoloji ihraç eden öncü teknoloji şirketi Karel ile topraksız tarımla akıllı bahçeler tasarlayan Vahaa iş birliği anlaşması imzaladı. İklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin görülmeye başlandığı günümüzde bu yöntem çevreye önemli ve anlamlı bir katkı sağlayacak.
Anlaşma aynı zamanda pandemi ile birlikte odak konusu haline gelen tarım teknolojisi sektöründe üretici girişimci iş birliğinin öne çıkan bir örneği olacak.

Herkes evinde kendi bahçesini oluşturabilecek
Bitki yetiştirme LED’leri, özel geliştirilmiş bitki besinleri ve bitki reçeteleri ile patentli yetiştirme sistemi sayesinde, bitkilerin optimum ve hızlı büyümesi sağlanıyor. Böylece bitkiler türüne göre, 2-3 haftadan itibaren hasat edilebiliyor. Bu yöntemle 365 gün üretim imkânı ve geleneksel yöntemlere göre daha hızlı
hasat sağlanacak. GDO içermeyen tohumlar ve pestisitsiz üretim imkânı ile sağlıklı beslenme desteklenecek. Tüketmeden hemen önce hasat edilebildiği için ‘en taze’ şekilde beslenme mümkün olacak. Böylece besin değeri yüksek, kirli ortam değişkenlerinden arındırılmış besinlerin üretilmesinin önü açılacak ve önümüzdeki dönem projelerine de ilham verecek şekilde veri havuzu derlenmeye başlanacak. Bu teknoloji ile ortaya çıkan ürün seti ile tüketiciler evlerinde yiyecekleri sağlıklı bitkileri kendileri yetiştirebilecek.
Nesnelerin interneti ve Seri Üretim
Ar-Ge’de tasarımdan üretime kadar tüm süreçlere sahip Karel’in bu işbirliğindeki rolü, Vahaa için büyük bir ARGE ve teknik know-how ve üretim desteği anlamına geliyor. Bu kapsamda Karel mühendislik desteği verecek. Kapalı ortamda ışık, su ve besin dengesi kontrollü bitki üretimi için gerekli ekipmanın seri
üretimi Karel tarafından gerçekleştirilecek. İnovasyon ile sürdürülebilirliğin kesişimi olan nesnelerin interneti teknolojisi tabanlı akıllı bahçeler mobil uygulama ile bulut sistemi üzerinden uzaktan yönetilebilecek ve takip edilebilecek. Faaliyet gösterdiği önemli teknoloji alanlarından biri de IoT yani nesnelerin interneti ile olan Karel ile bitki gamını sürekli genişleterek, doğayı teknoloji ile birleştirerek evlere getirme hedefiyle yola çıkan ve Türkiye’nin ilk ev tipi akıllı bahçelerini sunan Vahaa, Karel’in sağlayacağı bu destekler ile ölçeklenmeye odaklanacak. Karel ile Vahaa bu anlaşma ile önümüzdeki dönemde de dünyaya derin teknoloji ihracatı yapmayı hedefliyor.