Para Dergisinin 14-20 Ocak 2024 tarihli sayısında altın hakkında merak edilen sorulara cevapları derlemişler. İşte merak edilenler ve cevapları…
1- Ons altın nedir?

Uluslararası borsalarda işlem gören ons altın, bir troy ons yani 31,1 gram ağırlığındaki altındır.

2-Gram altın nedir?

İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş. tarafından üretilen farklı büyüklüklerdeki sertifikalı külçe altınları tanımlıyor. 1 gram ağırlığındaki altın çubuklar şeklinde üretilir ve yatırımcılar tarafından bu şekilde alınır satılır.

3- Yatırım zamanı mı?

Altın rezervleri kısıtlı olduğu için her zaman için değerli bir yatırım aracı. Bu yılki getiri potansiyeli göz önüne alındığında fiyat hareketleri takip edilerek düşüşlerde alınabilir.

4- Yatırım amaçlı hangi altın alınmalı?

Alım satım farkı en az olan altın tercih edilmeli. Cumhuriyet Altını ve 24 ayar külçe altınında alım-satım fark çok daha düşüktür.

5- Gram altın nereden alınabilir?

Kuyumculardan veya internet üzerinden satın almak mümkün. Fiziki olarak altın saklamak istemeyenler, bankada gram altın karşılığında vadesiz hesap açabilir. Veya ‘goldtakas’ platformu üzerinden hesap açanlar; Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası fiyatlarından gram, kilogram, külçe veya barlar halinde alım satım yapabilir.

6- Hurda altın nedir?

Satılmış olan ikinci el altın. Eritilmesi ve başka bir şey üretmek üzere geri dönüştürülmesi için imalata gönderilen altın anlamına geliyor.

7- Hurda altına yatırım mantıklı mı?

Kuyumcular yatırım amaçlı olarak kesinlikle önermiyor.

8- Yastık altı altınlar nasıl değerlendirilir?

Kolye, yüzük vb. ziynet altınları, banka şubelerine veya rafineriler tarafından oluşturulan anlaşmalı kuyumculara teslim ederek altın hesabı açarak değerlendirmek mümkün.

9- Kuyumcudan altın alırken nelere dikkat edilmeli?

Mutlaka tanıdığınız, güvenilir bir kuyumcudan almaya özen gösterin. Alacağınız altının üzerindeki ayarına, üretici şirketin veya kuyumcunun patent damgasına bakin. Mutlaka faturasını almayı unutmayın. Gram, çeyrek veya Cumhuriyet altınının dışında düz bilezik aldıysanız; gram olarak ağırlığını, gram fiyatını ve işçilik ücretini sorun. Çünkü daha sonra satmak istediğinizde işçilik fiyatı düşüldükten sonra kazancınızın ne olacağını öğrenmiş olursunuz.

10- Çeyrek altında basım tarihi önemli mi?

Basım tarihinin eski veya yeni olmasının, satış fiyatına herhangi bir etkisi yok. Tamamen psikolojik.

11 – Altının ayarı ne demek?

Türkiye’de altının saflık ölçüsü olarak kullanılıyor ama uluslararası piyasada ayar yerine kırat kullanılıyor.

12 – 24 ayar altın nedir?

Yüzde 100 saf altın demek ve bin milyemdir (miligram). 22 ayarda gram başına 916 mg, 18 ayarda 750 mg, 14 ayarda 583 mg altın bulunur.

13 – Kırmızı, sarı ve beyaz altının farkları?

Altın bakır ile karıştırılmışsa kırmızı altın, gümüş ile karıştırılmışsa sarı altın, nikel veya platin gibi alaşımlar içeriyorsa beyaz altın adı veriliyor.

14 – Altın fiyatlarını neler etkiliyor?

Arz ve talebin yanı sıra küresel ekonomik belirsizliklere göre fiyatlarda zaman zaman dalgalanmalar görülebiliyor. Ancak jeopolitik risklerin ve ekonomik belirsizliklerin arttığı ortamlarda altın fiyatları her zaman yükseliş potansiyeli taşıyor.

15 – Bu yıl altın fiyatları ne olur?

Ons altının bu yıl sonuna kadar 2 bin 400 dolara çıkacağı tahmin ediliyor. Gram altında yıl sonu beklentisi ise 3 bin 500 liraya kadar yükseliyor.

16 – Elinde altını olanlar ne yapmalı?

Bu yılın ilk yarısından itibaren altın fiyatlarında yeni zirveler bekleniyor. Nakit ihtiyacınız yoksa veya acil bozdurmanız gerekmiyorsa, satış için acele etmeyin. Getiri potansiyelinden yararlanmak için ilk yarıya kadar beklemekte yarar var.

17 – Riskleri var mi?

Faiz artışlarına duyarlıdır. Piyasalardaki manipülasyonlardan etkilenerek ani fiyat dalgalanmaları riski söz konusu olabilir.

18 – İlk kez altın alacaklar için hangi yatırım seçeneği uygun?

Bireylerin risk iştahina, birikim tutarı ve finansal okur-yazarlık seviyesine göre değişir. Piyasaları çok yakından takip etmiyorsanız; fiyatların düştüğü zamanlarda güvenilir bir kuyumcudan gram altın veya çeyrek altın alabilir veya bankada gram altın cinsinden hesap açabilirsiniz.

19 – Bankada altın hesabı nasıl açılıyor?

Müşterisi olduğunuz bankaya başvurarak altın hesabı açabilirsiniz. Banka şubesine gitmeden mobil veya internet bankacılığı aracılığıyla kolayca altın hesabı açılabiliyor. TL veya dolar karşılığı gram altın alıp satabilirsiniz.

20 – Vadesiz altın hesabında işlem limiti nedir?

Vadesiz TL ya da dolar hesabı aracılığı ile gerçekleştirilecek alış ve satış işlemlerinde, minimum işlem limiti 1 (net) gram, maksimum işlem limiti 3 bin (net) gramdır.