Ford Otosan Genel Kurul’undan İzlenimler

21 Mart 2022 tarihinde saat 15:00 ‘da başlayan Ford Otosan genel kurulundan ilk izlenimlerimden kısaca bahsedeceğim. Ford Otosan’ın Merkez tarafından desteklendiğini ve ne kadar önemli bir şirket olduğunu görüyorsunuz. Şirket yaptığı ve yapacağı yatırımlarla evrim geçiriyor. Zaten dev bir firma olsa bile büyümeyi yine de başarıyorlar.
Şirketin ne kadar şeffaf yönetildiğini, katılımcılara olan yaklaşım ve sorulan sorulara verilen cevaplarla net bir şekilde anlıyorsunuz. Böyle bir şirkete ortak olduğum için gurur duydum.

Ayrıca genel kurullara katılmak yatırım yaparken şirkete olan bağlılığınızı artırıyor ve ortaklık duygusu ile hareket etmenizi sağlıyor. Genel kurula katılan diğer hisse sahipleri ile tanışmanızı, şirket hakkında fikir alışverişi yapmanızı ve onların değerli bilgilerinden faydalanmanıza da vesile oluyor. Değişik bir duygu gerçekten. Fırsatınız olursa ortağı olduğunuz şirketin genel kurullarına katılmanızı tavsiye ederim. Başka genel kurullarda karşılaşmak dileğiyle.

Şimdi gelelim genel kurul sonunda katılımcıların sorduğu sorulara ve verilen cevaplara:

1- Şirketten KAP’a yapılan açıklamada, Ford Romanya‘nın tamamını almak üzere sözleşme imzalandığı açıklanmıştı. Bu satın almanın bilançoya etkilerini ne zaman göreceğiz?

Beklenen şartlar gerçekleşirse yılın ikinci yarısında hisse alımı yapıldığında doğal olarak artık Ford Otosan’a ait bir şirket olacak ve mali tablolarımızda 2022 yılında konsolide olacak. Bunun tek şartı gerekli izinlerin alınması. O süreç şu anda devam ediyor. Mali tablolarda ki ciro etkisi için Romanya fabrikasının faaliyetlerine devam eden bir firma olduğunu, Puma ve Ecosport modellerinin bu fabrikada üretildiğini buradan elde edilen kar ve cironun doğal olarak şirketimizin cirosuna ekleneceğini ifade edildi. Tabi bu şartların işlemin tamamlanmasına müteakip olacağını ve henüz işlemin gerçekleşmediğini hatırlatarak soruyu cevapladılar.

2- Yarı iletkenler ile ilgili olarak 2022 yılında tedarik konusunda bir sıkıntı yaşayacak mıyız? Sıkıntı olacaksa da geçen yılki üretimleri yakalayabilecek miyiz?

Yarı iletken kaynaklı darboğazın devam etmekte olduğunu, ikinci yarı itibarıyla belli bir normalleşme olacağını öngördüklerini söylediler. Faaliyet raporunda bahsi geçtiği gibi üretimi önceliklendirme konusunda önemli bir çaba sarf ettiklerini ve dolayısıyla bu sıkıntılarda olabildiğince az etkileneceklerini ifade ettiler.

3- Devam eden çip krizi ile birlikte kablo ve tedarik ile ilgili sıkıntılar olduğu söyleniyor ve ayrıca bir pazar kaybı da olacak mı? Tofaş Oto genel kurulunda yüzde 2 civarı bir kayıp beklendiğinin söylendiği ifade etti.

Tedarik sisteminde çip kaynaklı bir sorun var ama sadece bu değil. Ukrayna-Rusya sorunu nedeniyle de sıkıntı var. Bütün bunların yanında da arz sıkıntısı olacak. Ortağımız Ford Otosan transit üretiminin öneminden kaynaklı bize öncelik veriyor. Bu nedenle Pazar kaybı öngörmediklerini ama toplamda bir pazar kaybı olabileceğini öngördüklerini söyledi.

4- Elektrikli Pikap ile ilgili bir talep olup olmadığı soruldu?

Bu ürün tamamen Kuzey Amerika müşterileri için üretilmiş ve geliştirilmiş bir araçtır. Avrupa’da da satışı yok. Türkiye’de de satışı öngörülmüyor.

5- Ford Otosan’ın geçen yıl Şubat ayında açmış olduğu 248 M TL’lik tazminat davasında son durum nedir?

Savcılık nezdinde geçtiğimiz yıl Şubat ayında suç duyurusunda bulunuldu. Hazırlık soruşturması devam ediyor, kısa süre içerisinde sonuç alacaklarını düşündüklerini, bu vakada sorumluluğu olan ve şirketimize borcu olan kişiler ve bayilikler hakkında gerekli davaların açıldığı sürecin devam ettiğini belirttiler. Önemli gelişmeler oldukça kamu oyunu özel durum açıklaması vasıtasıyla bilgilendireceklerini ifade ettiler.