FinanscıBaba Eylül Ayı Ekonomi Notları

8 ayını geride bıraktığımız 2022 yılının geri kalanı için her ay kaleme alacağımız yazı dizisinin ilki ile karşınızdayız.

Yılbaşından beri beklediğimiz bankacılık hisselerinde mini ralli sonunda yaşandı. Garanti Bankası öncülüğünde endeksi taşıdılar. Yine Ağustos ayı içerisinde Kamu hisselerinde de güçlü alımlar görüldü. Short pozisyon alanları adeta hedefe koymuşcasına boğalar hiç beklenmedik noktalarda ciddi alımlarla karşımıza çıktı.
Yine sene başından beri üzerinde çok durduğumuz yenilenebilir enerji hisselerinde de beklenen hareket geldi. Bunun en önemli sebepleri içerisinde doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki yükseliş, bu yükselişe de sebep Ukrayna-Rusya savaşı vardı. Nitekim Rusya ile ikili ilişkilerde yaşanan sakinlik Doğalgazı Avrupadan çok daha uygun fiyatlara almamızı sağladı. Tüm bu lehimize gelişmelere rağmen dolar kurunun yüksekliği sebebiyle elektrik taban fiyatları yükselmeye başladı. İşte tam bu noktada ilk yatırım maliyetleri her zaman tartışılan yenilenebilir enerji sektörü bir anda ülkemizin gündemine hızlı bir giriş yaptı. Önce sanayiciler şimdi de büyük oteller başta olmak üzere Çatı GES kurulumlarına başladılar. Birim maliyeti iyice düşen yenilenebilir enerji şirketlerinin bilançoları herkesin ilgisini çekti. Halka arzdan sonra bekleneni veremeyen GWIND, AYDEM, MAGEN gibi hisseler de yükselişe eşlik etmeye başladılar. Zaten güneş paneli üretim işi yapan GESAN ve SMARTG den bahsetmeye gerek yok diye düşünüyorum. KAP’a düşen ihale haberlerini takip edemez olduk. Yine yenilenebilir enerjiyi depolama hedefine koyulan Kontrolmatik hissesinin bedelsiz haberinin de etkisi ile nerelere geldiğiniz hepimiz görüyoruz.

Şimdi peki şuandan itibaren hangi hisselere yönelmeliyiz dediğinizi duyar gibiyim.

Gelelim o konuya.. Avrupa’da yaşanan Doğalgaz sıkıntısı ilk başta Cam ve Gübre sektörünü vuracak gibi görünüyor. Cam konusunda Avrupalı firmaların önlem aldıklarını görüyoruz. Şimdilik 1 yıl yetecek camlar stoklanmış. Gübre konusunda ise durum biraz kritik. Gübre’de yaşanabilecek sıkıntı doğrudan gıda fiyatlarını etkilemesini bekliyoruz. Ülkemizde Avrupa’ya ihracatı yüksek olan gıda firmalarını izlemeye almanızı tavsiye ediyorum. Bkz.  KAP Gıda Endeksi.

Yine 1 Eylül itibariyle gelen Doğalgaz ve Elektrik zamlarının devamının geleceğini düşünmek yanlış olmaz. Dolayısı ile Yenilenebilir Enerji şirketlerini hala almadıysanız takibe almanızı tavsiye ediyoruz.

Gelelim çelik konusuna… Bildiğiniz üzere Avrupa’nın En Büyük Çelik üreticisi konumundaki ülkemizde Metal endeksi son yükselişe ayak uyduramadı. Bunun temelinde muhteşem bilançolara rağmen gelecek bilançolarda yaşanabilecek düşüşün değerlendirilmesi yatıyor. HRC fiyatlarında hafif toparlanma başladı. Uzun vade Temettü yatırımcısı olmak isteyenler için şuan inanılmaz fırsatlar sunulmakta. Değerlendirebilen arkadaşlar ileride bu kararı aldıkları için kendileri ile gurur duyacaklardır 🙂

Sonuç olarak önümüzde bizi bekleyen zorlu bir kış mevsimi var. Önce şahsi önlemlerinizi almanızı tavsiye ediyorum. Gereksiz harcamalarınızı kısarak bu zorlu süreci  zararsız atlatabilirsiniz. Durumunuz bir tık iyiyse zor durumda olan çevrenizdekileri unutmayın diyelim. Seçim startları verilmeye başlandı. Önümüzdeki 9 ay boyunca seçim bolca konuşulmaya başlanacak. Bu süreçte mutlaka borsada dalgalanmalar olacaktır. Ama Bist100 özelinde temeli sağlam bilançoları kuvvetli şirketler bu girdaptan da güçlenerek çıkacaklardır.

Önümüzdeki ay görüşmek üzere…