Buğday fiyatları son 13 yılın zirvesinde

Buğday fiyatlarındaki yükseliş sürüyor.

Rusya ve Ukrayna tarımsal ürün ihracatında önemli oyuncular arasında bulunuyor. Bu nedenle iki ülke arasındaki çatışmanın küresel ticareti olumsuz etkileyeceği endişeleri hakim. Küresel buğday ticaretinin üçte birinden fazlasını bu iki ülke gerçekleştiriyor.

Sydney’deki Rabobank analisti  Dennis Voznesenski bir notunda Rusya – Ukrayna çatışmasının geniş çaplı etkileri olacağını belirterek “geniş ölçekli bir çatışma artan maliyetler ve ulaşım sıkıntıları nedeniyle bölge ihracatını en azından kısa vade için durma noktasına getirebilir” ifadesini kullandı.

Rusya’nın işgali şimdiden tarım sektöründe sıkıntılara yol açtı. Bunge gibi önde gelen bazı gıda ve tarım şirketleri bölgedeki faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldı.

Chicago’da gösterge buğday kontratı yüzde 2.8 artarak bushel başına 9.6075 dolarla Haziran 2008’den beri en yüksek seviyeye çıktı. Fiyatlar daha sonra yüzde 0.7 artışla 9.4125 dolardan işlem gördü.

Bu yükselişin sadece buğday ile sınırlı kalmayacağı mısır, soya ve pamuk gibi ürünleri de etkileyeceği değerlendiriliyor.